Cena Anny Nemogovej Kolárovej 2012

 

Na základe rozhodnutia odbornej poroty Ceny Anny Nemogovej Kolárovej, ktorá sa tohto roku prvýkrát udeľuje novinárovi za príspevok o slovenskej národnostnej menšine zverejnený v hociktorom jazyku okrem v slovenskom, cenu získala Mandica Kneževićová, novinárka novosadského rozhlasu za príspevok Violine majstora Njemčeka. Tento príspevok dostal najväčšií počet hlasov členov poroty (80%) a tým spôsobom sa vyčlenil spomedzi iných prác, ktoré boli v najužšej konkurencií – dokumentárny film Meškarke autorky Brankice Draškovićovej (70%) a tlačová reportáž Zuzana Čipkar i njen odžačar autora Željka Mitrovića (60%).

Odborná porota, ktorá pracovala v zložení Rastislav Durman (predseda poroty), Samuel Žiak, Anna Simonovićová a Jozef Maďar skonštatovala, že práce zaslané na súbeh nepokryli širokú paletu tém a žiaľ, mnoho prác je ovplyvnené stereotypmi o slovenskej národnosti. Porota tiež vyjadrila spokojnosť, že sa slovenskou národnostnou menšinou zaoberajú aj naše najvýznamejšie médiá, ako sú RTS, RTV alebo Dnevnik.

Slávnostné udelenie ceny bolo na Stretnutí slovenských novinárov v rámci Slovenských národných slávností v nedeľu 5. augusta v Báčskom Petrovci.

Udelili Cenu Anny Nemogovej Kolárovej

Na osnovu odluke žirija za nagradu „Ana Njemogova Kolarova“, koja se ove godine prvi put dodeljuje novinaru za članak o slovačkoj nacionalnoj manjini objavljen na bilo kom jeziku osim na slovačkom, nagradu je osvojila Mandica Knežević, novinarka Radia Novi Sad za radijski članak „Violine majstora Njemčeka“. Ovaj novinarski paket dobio najveći broj glasova članova žirija (80%) i na taj način se izdvojio od drugih radova koji su bili u najužoj konkurenciji – dokumentranog filma „Meškarke“ Brankice Drašković (70%) i novinske reportaže „Zuzana Čipkar i njen odžačar“ Željka Markovića (60%).

Žiri, koji je radio u sastavu Rastislav Durman (predsednik žirija), Samuel Žjak, Anna Simonović i Jozef Mađar je sa žaljenjem konstatovao da radovi pristigli na konkurs nisu pokrili ceo spektar mogućih tema, kao da se i dosta radova povodilo za stereotipima o slovačnoj nacionalnosti. Sa druge strane, žiri izražava zadovoljstvo zbog činjenice da se slovačkom nacionalnom zajednicom kao temom bave i vodeći mediji u zemlji kao što su RTS, RTV ili Dnevnik.

Svečana dodela nagrada je bila na Susretu slovačkih novinara u okviru Slovačkih narodnih svečanosti u nedelju 5. avgusta u Bačkom Petrovcu.

Nagrađena reportaža novinarke RTV

 

Zverejňujeme všetky práce prihlasené na súbeh.

Objavljujemo sve radove pristigle na konkurs.

 

1. „Violine majstora Njemčeka“, Mandica Knežević, Radio Novi Sad

Prilog „Violine majstora Njemčeka“ autorke Mandice Knežević je emitovan na Radiju Novi Sad 21. 12. 2011. Ton majstor: Aleksandar Marković.
„Reportaža „Violine majstora Njemčeka“ govori o graditelju violina Janu Njemčeku iz Kovačice. Taj posao, kao i kantorstvo u evangelističkoj crkvi nasledio je od svojih predaka. On i njegova porodica se trude da Kovačica dobije notu više u dimenziji življenja na vojvođanskom podneblju.“

 

2. „Meškarke“, Brankica Drašković, Arbos produkcijas

Dokumentarni film „Meškarke“ autorke Brankice Drašković je prikazan na 56. Beogradskom festivalu dokumenternog i kratkometražnog filma (2009), 14. Međunarodnom TV festivalu u Bar u Crnoj Gori (2009), 3. Međunarodnom festivalu dokumentarnog, kratkometražnog i animiranog filma Prvi kadar u Sarajevu u BiH (2009), 15. Međunarodnom festivalu lokalnih televizija Zlatni prosjak u Košicama u Slovačkoj (2009) i na Festivalu autorskog filma zemalja Podunavskog regiona Profest u Apatinu (2010). Snimatelj: Jovan Milinov; montažer i producent Siniša Bokan; produkcija: Arbos.
„Tema dokumetarnog filma je portret ženskog orkestra Meškarke, koji postoji skoro trideset godina, a sačinjava ga pet vremešnih Slovakinja iz banatskog sela Aradac. Meškarke muziku izvode na raritetnim jednorednim meškama starim preko stotinu godina. Oduševljenje, na koje već godinama nailaze kao neobičan ženski harmonikaški orkestar, nije samo zbog muzike koju sviraju na raritetnim harmonikama, već i zbog vizuelnog imidža koji neguju. Film prati i pojedinačne sudbine članica orkestra kroz prizmu njihovog složenog života domaćina i gazdarica u seoskim domaćinstvima. Priča o Meškarkama posveta je ljudskoj upornosti i posvećenosti.“

 

3. „Zuzana Čipkar i njen odžačar Danijel“, Željko Marković, Dnevnik

Tekst „Zuzana Čipkar i njen odžačar Danijel“ autora Željka Markovića je objavljen u Dnevniku 23. 10. 2011.
„Starica iz slovačkog kraja u Šidu otvoreno i iskreno, simpatično i duhovito priča o svom životu sa pokojnim suprugom odžačarem Danijelom Čipkarom, čovekom kojeg je volela kao Boga.“


4. „Slučaj crvenog kantora Pavela Stupavskog“, Željko Marković, Dnevnik


5. „Na betonskim obalama potoka Šidine“, Željko Marković, Dnevnik


6. „Digitalne ikone“, Tamara Vučenović, Radio Beograd 2

 

7. „Naiva u Kovačici“, Irina Samopjan, Radio Novi Sad

8. „Pavelov kulen“, Igor Perković, Radio-televizija Vojvodine

9. „Slovačka zavičajna kuća“, Igor Perković, Radio-televizija Vojvodine

10. „Matica slovačka“, Igor Perković, Radio-televizija Vojvodine

11. „Kvalitet i tradicija kao amanet“, Kosta Rajević, Poljoprivrednik

12. „Kovačica, prestonica kulture“, Milica Bajić Đogo, Radio-televizija Srbije

13. „Kuća umetnosti“, Milica Bajić Đogo, Radio-televizija Srbije

14. „Oda Ravnici“, Milica Bajić Đogo, Radio-televizija Srbije


15. „U gostima kod… Janošik“, Gojko Vukadin, Radio-televizija opštine Kovačica

16. „Festival Tancuj, tancuj…“, Miroslav Gašpar, In Radio

17. „Etno sekcija – Selenča“, Svetlana Miljanić, Radio-televizija Vojvodine