O položaju maternjeg jezika/govora pripadnika nacionalnih manjina

Koordinacija nacionalnih saveta nacionalnih manjina je, u sastavu Svetlana Zolnjan, Vitomir Mihajlović, Aniko Jeras i Darko Sarić Lukendić su zajedno sa Melanijom Rimar, 11. oktobra 2016. godine posetila Skupštinski Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo.

zukorlic 2016 002

Sastanak je koordinirala članica Odbora Olena Papuga, republička poslanica. Delegaciju je primio predsednik Odbora Muarem Zukorlić. Sastanku su prisustvovali i poslanici, pripadnici slovačke, rusinske, hrvatske i albanske nacionalne mnjine.

zukorlic 2016 003

O aktuelnom stanju u obrazovanju pripadnika nacionalnih manjina je govorila Svetlana Zolnjan, kao i predstavnici koordinacije, koji su istakli potrebu izmena zakona i podzakonskih akata, koji regulišu prava na ostvarenje obrazovanja na jezicima nacionalnih manjina i učenje maternjeg jezika/govora pripadnika nacionalnih manjina. Najveći akcenat je ovom prilikom dat na formiranje samostalnih odeljenja realizaciji nastave na jeziku  nacionalne manjine i status predmeta i formiranje grupa pri izučavanju maternjeg jezika/govora sa elementima nacionalne kulture. Predstavnici nacionalnih manjina su predložili Odboru da organizuje „javno slušanje“ na temu Položaj maternjeg jezika/govora sa elementima nacionalne kulture u sistemu obrazovanja, gde bi se iniciralo izmeštanje maternjeg jezika/govora iz kategorije „C“ izbornih predmeta i formiranje posebne kategorije za grupu maternjih jezika/govora.

zukorlic 2016 004

Odbor za obrazovanje je, prema rečima predsednika, spreman na saradnju pri ostvarivanju prava na obrazovanje pripadnika nacionalnih manjina. Prihvaćen je predlog delegacije, da se Odbor na posebnom sastanku bavi temom obrazovanja pripadnika nacionalnih manjina. Istaknuto je, da se suštinska pitanja moraju rešavati tehnički u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i predloženo je da se sastane sa ministrom, ali da će Odbor, prema svojim ovlašćenjima, pokrenuti procedure izmene potrebnih zakona i inicirati ministru promene pravilnika, koji bi promenili status maternjeg jezika.