Delegaciju Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina primio ministar prosvete
31. maja 2017. godine je delegaciju Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina u sastavu Svetlana Zolnjan, Aniko Jeras, Suzana Kujundžić Ostojić, Esad Džudžo, Darko Sarić – Lukendić i Vitomir Mihajlović primio u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ministar Mladen Šarčević, državna sekretarka Ana Marija Viček, pomoćnik ministra za srednje obrazovanje Aleksandar Pajić i pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Vesna Nedeljković.
Na sastanku je razmatrana mreža upisa u 1. razred srednje škole za pripadnike slovačke, mađarske, hrvatske i bošnjačke nacionalne manjine i mogućnosti proširenja mreže ili vraćanja pojedinih obrazovnih profila u mrežu. Ministarstvo će ponovo razmotriti mogućnost otvaranja pojedinih obrazovnih smerova za obrazovanje na jezicima nacionalnih zajednica.
Na sastanku je posvećena posebna pažnja anketiranju učenika svih škola i svih nacionalnosti u Srbiji, koji mogu da biraju učenje jezika/govora 14 nacionalnih manjina u Srbiji kao izbornog predmeta. Ističemo pozitivan pristup ovom predmet u okviru reformisanog 5. razreda, gde će ovaj predmet biti kao posebna izborna kategorija, bez konkurencije ostalih predmeta. Ovakav status će predmet imati i ubuduće, kako će postepeno biti reformisani pojedini razredi. Anketiranje učenika osnovnih i srednjih škola će se vršiti u toku juna, tako da su roditelji obavezni da do podele đačkih knjižica, 28.06. vrate anketne listiće školi.
Koordinacija je zahtevala da listići budu deo evidencije škole i da budu dostupni na uvid Nacionalnim savetima. Ministarstvo je obećalo da će na upit svakog nacionalnog saveta uvek pružiti podatke o izjašnjenim učenicima za izborni predmet iz baze podataka „Dositej“. Formiranje grupa za izvođenje nastave maternjeg jezika će se vršiti u Školski upravama uz prisustvo predstavnika Nacionalnih saveta, grupe će se formirati na nivou ciklusa uz primenu Uputstva o formiranju odeljenja i grupa, što podrazumeva mogućnost kombinovanih odeljenja sa 3 i više razreda za grupu do 10 učenika). Pri formiranju grupa će se paziti na specifičnost svake nacionalne manjine.
Zaključno je postignut dogovor da svaka nacionalna manjina (rumunska, rusinska, hrvatska, mađarska, slovačka i bošnjačka) pošalje svoje dodatke programima iz istorije, likovne i muzičke kulture, prirode i društva i sveta oko nas, zajedno sa dokazom da su bili pre više od 90 dana poslati na razmatranje u Nacionalni prosvetni savet, i elektronski i poštom, prosledi ministru na usvajanje po diskrecionom pravu.
Za ovu aktivnost je NSSNM potrošio 2.080,00.