Састанак представника координације националних савета са ресорном министарком

Састанак представника Координације националних савета националних мањина са новоизабраном министарком Министарства за људска и мањинска права и социјални дијалог Горданом Чомић одржан је у Палати Србија у Београду 24. новембра 2020. године.Оснивање посебног министарства за људска и мањинска права потврђује да држава националне савете доживљава озбиљније – као пепубличка тела, односно представничка тела припадника националних мањина.

Састанку је присуствовала и председница Националног савета словачке националне мањине Љибушка Лакатош, амбасадорка словачке националне заједнице, која је изразила своје утиске са овог важног скупа:

„То је био наш први састанак, који смо радо прихватили, јер смо након формирања министарства брзо позвани да разговарамо са министарком Горданом Чомић о плановима, односно како ћемо даље да радимо. Посебно треба нагласити да сви председници националних савета делују заједно, да следимо заједничке циљеве и никако не појединачно, као што то себи дозвољавају поједине мањине, упркос нашем заједничком договору и, уосталом, и координацији, као заједничком телу и представнику националних савета. Све мањине имају углавном исте проблеме. Наравно, заједно ћемо пре и сврсисходније решити неке од наших проблема а пре свега ефикасније. Иначе председник Координације националних савета, представника 23 национална савета националних мањина, је Стефан Стојков, председник Националног савета бугарске националне мањине. Да појасним, председавајући координацијом се мења сваке године, односно сваке године председава други национални савет.“

Сви национални савети нашли су се нашли у непредвиђеној ситуацији изазваној бирусом корона, када је економија највише страдала: „Сви националнисавети су у истој ситуацији, али то тренутно другачије није могуће. Дана 29. октобра обавештени смо да нам се стопирају средства из републике и наш буџет се смањује за 20 одсто. С обзиром на ситуацију, логично је да се буџет смањује, али ипак требали су да нас обавесте на време. Нашли смо се у ситуацији када многе активности које смо планирали, а посебно у овако необичној ситуацији, не могу да се спроведу. Поред тога, фокусирали смо се на образовање и информисање, што је била и препорука Министарства државне управе и локалне самоуправе, где смо донедавно припадали и Канцеларије за људска и мањинска права која више не постоји. За активности које смо реализовали било је потребно неко финансирање које нисмо ни планирали, па смо морали да се ослањамо и на остале одборе. И сусрели смо се са информацијом да нам се буџет смањује и да нећемо добити средства од републике. То је проблем свих националних савета, јер ми једноставно не знамо како да делујемо ау закону о националним саветима је прецизирано како се троше средства – 50одсто за текуће трошкове и исто толикоза редовне активности.“

Какав је став Координације националних савета националних мањина и министaрке у вези са смањењем средстава? „На састанку је председавајући Координације НСНМ Стојков обавестио новu министaрку о поменутом проблему. Иначе министарка нас је пријатно изненадила што нас је позвала у посету – релативнобрзо од њеног именовања. Уверила нас је да се буџет неће смањивати. Верујемо да ћетако и да буде и да ће се обезбедити средства за активности националних савета. Поштоћеследеће године бити попис становништва, где је неопходно да национални савети буду активно укључени, посебно у оним општинама у којима живе припадници националних мањина и да уђу у комисије. А године2022. имаћемо изборе за националне савете, тако да у наредној години могу да се дају одређени предлози да ли је изборни закон добар или су потребне неке променеодносно додаци.“

IMG-494afd71af3da2eb5dd566dbf85520f5-V

према Ани Хорватовој, недељникХлас људу